wybór formy opodatkowania w działalności gospodarczej
22/08/2022 Autor admin Wyłączono

Forma prawna działalności gospodarczej – jaką wybrać?

Wiele osób zastanawia się nad własną działalnością gospodarczą, gdyż praca na etacie jest dla nich męcząca. Dla innych wiąże się z bezpieczeństwem i stabilnością. Można też potraktować ją jako czas na zdobycie doświadczenia i okres przejściowy, a następnie przejść „na swoje”. Jaka jednak forma prawna działalności gospodarczej będzie najlepsza?

Własna działalność – od czego trzeba zacząć?

Jeżeli pracujesz na etacie, przemyśl, czy założenie własnej firmy będzie opłacalne. Upewnij się, ile wynoszą aktualnie koszty prowadzenia działalności, a także, na jakie zyski możesz liczyć. Kluczową kwestią jest też aktualna sytuacja na rynku – w danej branży. By trafić z biznesem, musisz mieć też podatny grunt.

Formy prawna działalności gospodarczej

Każda firma działa jako forma prawna. Jej wybór to ważna decyzja, bo dana forma prawna działalności gospodarczej decyduje m.in. o sposobie jej zarejestrowania, wysokości podatków, kosztach założenia i prowadzenia firmy, o sposobie prowadzenia księgowości oraz zakresie odpowiedzialności za zobowiązania firmy.

Firmę można zarejestrować jako:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza,
  • spółka cywilna,
  • jedna ze spółek prawa handlowego:
  • jawna,
  • akcyjna,
  • komandytowo-akcyjna,
  • komandytowa,
  • z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jaką formę prawną działalności wybrać?

Dla każdego odpowiednia może okazać się inna forma działalności. Dla osób bez doświadczenia można polecić jednoosobową działalność gospodarczą, bo jest przejrzysta i najprostsza, a jej rejestracja jest bezpłatna. Można ją zarejestrować także online i nie trzeba mieć kapitału. Możliwe jest jej zawieszanie i likwidacja w razie potrzeby. Pamiętaj jednak, że osobiście odpowiadasz za wszystkie długi.

By założyć nieduży biznes z partnerem, można wybrać spółkę cywilną. Jej zaletą są też niskie koszty rejestracji. Nie ma minimalnej wartości wkładów, jakie wspólnicy powinni wnieść do spółki cywilnej – w tym temacie mają swobodę. Opodatkowana jest na poziomie wspólników, a jej prowadzenie nie jest skomplikowane. Dodajmy też, że jest możliwości skorzystania lub rezygnacji ze zwolnienia z VAT w zależności od ponoszonych kosztów. Z czasem można ją zamienić w spółkę jawną.

Z kolei spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to spore obciążenie finansowe i prawne. Jest polecana przede wszystkim dla dużych i średnich przedsiębiorstw. Pozwala wspólnikom zachować nadzór nad prowadzeniem spraw spółki, a ryzyko ogranicza się do prywatnego wkładu.

Ka, f: RazorMax / pixabay