praca hybrydowa
15/03/2023 Autor admin Wyłączono

Jakie zalety ma praca hybrydowa i dlaczego jest tak często wybierana?

Praca hybrydowa, czyli forma pracy, która łączy pracę zdalną i pracę stacjonarną, posiada wiele zalet, które przyciągają zarówno pracowników, jak i pracodawców. Jest też częstym kompromisem między ich oczekiwaniami. Poniżej poznasz jej najważniejsze plusy.

System hybrydowy polega na zorganizowaniu pracy w taki sposób, by realizacja zadań była dopasowana do preferencji i stylu pracy pracowników. Może oznaczać konieczność pracy kilka razy w tygodniu czy miesiącu w biurze albo pracę zdalną z dostępem do biura w razie potrzeby. Musi zapewniać pełen komfort wykonywanych obowiązków. 

Główne zalety pracy hybrydowej

  • Elastyczność czasowa. Pracownicy mają większą elastyczność w wyborze godzin pracy, co pozwala im na dostosowanie pracy do swojego życia prywatnego. Mogą korzystać z biura w razie konieczności, ochoty czy potrzeby, ale w dużej mierze pracują z domu albo kawiarni – wedle wyboru. 
  • Oszczędność czasu i kosztów. Dzięki pracy zdalnej pracownicy oszczędzają czas, który musieliby przeznaczyć na dojazdy do pracy, co może być bardzo korzystne szczególnie dla osób mieszkających w dużych miastach. Z kolei dla pracodawcy, któremu nie trzeba zapewnić stałego miejsca pracy dla każdego pracownika, może to być oszczędność kosztów.
  • Wyższa produktywność. Wiele badań pokazuje, że praca zdalna zwiększa produktywność pracowników, co może wynikać z faktu, że pracownicy są w stanie skupić się na swojej pracy bez zakłóceń ze strony innych pracowników. Podkreślają oni, że nie są rozpraszani i robią krótsze przerwy. 
  • Zwiększona satysfakcja z pracy. Pracownicy, którzy pracują hybrydowo, są zwykle bardziej zadowoleni ze swojej pracy, ponieważ mogą pracować w miejscu, które uważają za najbardziej wygodne i skuteczne dla swojej pracy. Wiele osób uważa, że to wpływa na ich efektywność i jakość pracy. 
  • Dostęp do większej liczby pracowników. Pracodawcy, którzy oferują pracę hybrydową, mogą zatrudnić pracowników z różnych części kraju lub świata, co zwiększa liczbę potencjalnych pracowników, z którymi mogą współpracować. To znacznie poszerza możliwości, co jest dużym atutem także dla pracodawców. 

Lubimy pracować z domu 

Ze względu na powyższe zalety praca hybrydowa staje się coraz bardziej popularna w wielu branżach i firmach, szczególnie w czasie pandemii, która wymusiła pracę zdalną. Niemal 90% osób, które pracują zdalnie, chciałoby tę możliwość zachować, a 75% preferuje rozwiązanie hybrydowe. 

Nie zawsze te oczekiwania idą w parze z oczekiwaniami pracodawców, ale wiele w tej kwestii już się zmienia. Firmy wiedzą, że muszą wyjść naprzeciw oczekiwaniom, by pozyskać specjalistów, na których im zależy. 

Wiele firm na stałe wprowadziło pracę zdalną lub model hybrydowy. W wielu branżach jest to standard – m.in. w IT. To również jeden z benefitów, który ma skusić potencjalnych pracowników do wyboru danej firmy.

Kar, foto: Firmbee / pixabay