
Nowy ład leasingowy. Zmiany w podatkach zmieniają sposoby korzystania z leasingu
Wprowadzone razem z „Polskim Ładem” zmiany ograniczają możliwości optymalizacji podatkowej przedsiębiorcom. Co więcej, są zachętą do tańszego użytkowania pojazdów, czyli do leasingowania. Jak zmieniają sposób korzystania z leasingu? Sprawdź, jakie rozwiązania są aktualnie najbardziej korzystne finansowo.
Zdaje się, że zmiany wprowadzone z Polskim Ładem nie są korzystne dla przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na leasing samochodów. Zgodnie z nimi przedsiębiorca, który przeznaczy wykupione z leasingu auto na potrzeby prywatne, musi zapłacić podatek od jego sprzedaży przez 6 lat od jego nabycia. Przepis ten jest mocno kontrowersyjny i niekorzystny dla leasingobiorców – to odczuwalna niekorzyść dla podatników.
Leasing auta do 2021 roku
Jak to wyglądało to tej pory? Do końca 2021 roku przedsiębiorca miał prawo wykupić wcześniej leasingowane przez jego firmę auto na cele prywatne. Rata wynosiła zwykle 1% wartości samochodu. Po odczekaniu pół roku od daty wykupu auta, właściciel firmy zyskiwał możliwość sprzedaży pojazdu już jako osoba prywatna bez dodatkowych obciążeń podatkowych.
Czy leasing samochodu w firmie jest mniej popularny?
Polski Ład ograniczył przedsiębiorcom możliwości, ale jednak mimo to nie wpłynął na popularność tej formy użytkowania samochodu. Inaczej jednak przedsiębiorcy z niego korzystają. Zwykle decydują się teraz na niższe koszty użytkowania samochodu, co oznacza też niższe raty leasingowe. To pozwala podnieść wartość raty wykupowej.
Wydaje się, że więcej osób zdecyduje się na kolejny model w leasingu niż na wykup aktualnego auta, a sprzedaż tego samochodu będzie po stronie firmy leasingowej. Przedsiębiorcy szukają sposobów, by obniżyć koszty użytkowania auta – to efekt zmian wprowadzonych wraz z Polskim Ładem, ale także pandemii koronawirusa, wojny w Ukrainie i wysokiej inflacji w Polsce.
Leasing czy najem długoterminowy?
Wybór finansowania zakupu samochodu zależy od potrzeb i analizy kosztów. Trudno jednak nie zauważyć, że Polski Ład zmniejszył atrakcyjność leasingu na rzecz pozostałych form korzystania z samochodu. Najpopularniejszy jest nadal najem długoterminowy.
To mniej elastyczny sposób używania auta. Trzeba co miesiąc płacić czynsz, ale nie ma możliwości po zakończeniu umowy odkupienia samochodu. W przypadku leasingu dla przedsiębiorcy zaletą leasingu jest elastyczność kosztowa. Można wykupić samochód za cenę ustaloną w umowie – mamy gwarancję, że cena jest niezmienna.
KwK, f: Raten-Kauf / pixabay