pożyczka w rodzinie
22/08/2022 Autor admin Wyłączono

Pożyczka w rodzinie – co zrobić, by uniknąć płacenia podatku?

Budowa domu, remont mieszkania, awaria samochodu – ile ludzi, tyle potrzeb. Czasami nasi bliscy potrzebują naszej pomocy – pożyczka od najbliższych to często pierwsza i najlepsza forma wsparcia. A także dużo bardziej opłacalna niż pożyczka w banku.

W jakich sytuacjach pożyczka w rodzinie może być dobrą alternatywą?

Pożyczki bliskim zwykle nie są obciążone odsetkami czy dodatkowymi kosztami. W razie zaskakujących i nagłych zdarzeń są świetną alternatywą dla oferty banków. W przypadku pożyczki do 1000 zł, nie trzeba spisywać umowy i płacić podatku. Jak jest w przypadku wyższych kwot?

Pożyczka powyżej 1000 zł

Bratu czy mamie można pożyczyć dowolną sumę. Jednak wysokość pożyczonej kwoty wpływa na dalsze formalności. Pożyczki od członków najbliższej rodziny reguluje kodeks cywilny, artykuły 720-724. Są one obarczone podatkiem od czynności cywilno-prawnych, czyli PCC. Aktualna stawka podatku PCC wynosi 0,5 proc. od kwoty pożyczki. Wspomnijmy, że są jednak pewne wyjątki.

W przypadku pożyczek od najbliższej rodziny, pod uwagę bierze się kwotę wolną podatku, czyli 9637 zł. Jeśli pożyczka nie przekroczy tej sumy w ciągu 5 lat, to nie trzeba jej zgłaszać do Urzędu Skarbowego i płacić podatku PCC. Jako najbliższa rodzina określa się małżonków, wstępnych, czyli rodziców, dziadków, pradziadków, zstępnych, czyli dzieci, wnuków, prawnuków, rodzeństwa, pasierbów, ojczyma, macochy oraz teściów.

Czy można uniknąć podatku PCC?

Jeśli kwota pożyczki przekroczy 9637 zł, też można uniknąć płacenia podatku PCC pod pewnymi warunkami. W ciągu 14 dni od otrzymania przelewu, należy złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3. Jest też opcja, by złożyć go przez Internet. Dołącz dokument potwierdzający przelew środków na konto bankowe.

Jakie są konsekwencje przy pominięciu tych formalności?

Niezłożenie deklaracji PCC-3 w ciągu 14 dni od otrzymania środków lub gotówki i wykrycie tego przez Urząd Skarbowy, zwykle skutkuje karą finansową. Jej wysokość może wynieść aż 20 proc. sumy pożyczki.

Umowa pożyczki to wymóg prawa, ale też zabezpieczenie dla pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy. Bezpieczniej jest zatem dopełnić formalności. Urząd Skarbowy może kontrolować Twoje konto bankowe – będzie też wymagać przedstawienia umowy na pożyczkę rodzinną. Umowa nie musi być potwierdzona przed notariusza.

Co powinna zawierać umowa pożyczki w rodzinie?

  • datę oraz miejsce zawarcia,
  • kwotę pożyczki,
  • dane pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy ze stopniem ich pokrewieństwa,
  • sposób przekazania pieniędzy – przelew bankowy, gotówka, przekaz pocztowy,
  • wybraną formę zwrotu pożyczki – jednorazowo czy w ratach oraz termin zwrotu,
  • podpisy obu stron.

K, f:Raten-Kauf / pixabay