ceremonia pogrzebowa
23/02/2023 Autor admin Wyłączono

Wszystko, co musisz wiedzieć o organizacji ceremonii pogrzebowej

Śmierć bliskiej osoby to bardzo bolesny czas w życiu. Obfituje w trudne emocje, ale też wymaga załatwienia licznych formalności. Sprawdź, co trzeba wiedzieć w związku z organizacją pogrzebu i pożegnania.

Formalności związane z pogrzebem

Najpierw należy skupić się na niezbędnych formalnościach, co jednak zwykle budzi duże emocje i jest wysiłkiem ponad siły większości członków rodziny. Jest to jednak wymagane, by w ogóle móc pochować członka rodziny i uczcić jego pamięć. 

Jeśli Twój bliski zmarł w szpitalu, zakładzie opiekuńczym lub zginął w wypadku, to kartę zgonu wystawia lekarz lub inne służby. Jeśli odszedł w domu, musisz powiadomić lekarza, by uzyskać niezbędny dokument. Zwykle jest to lekarz z przychodni, można też wezwać karetkę. 

Zgon trzeba także zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego odpowiednim dla miejsca zgonu. Kierownik USC po jego zarejestrowaniu wyda odpis skrócony aktu zgonu. Będzie to podstawa do uzyskania świadczenia z tytułu ubezpieczenia oraz zasiłku pogrzebowego z ZUS-u. 

Wybór zakładu pogrzebowego

Drugim ważnym krokiem jest wybór firmy oferującej usługi pogrzebowego. Warto postawić na zakład pogrzebowy z długim doświadczeniem oraz kompleksowym zakresem usług. Pracownicy takiej firmy zorganizują m.in. transport ciała do kostnicy oraz ew. na cmentarz, pomogą też w organizacji całej ceremonii. 

Przygotuj takie dokumenty jak karta zgonu, dowód tożsamości zmarłego, ostatni odcinek renty lub emerytury albo świadectwo pracy, a także ksero swojego dowodu tożsamości, jeśli to Ty organizujesz pogrzeb. Można też wystawić upoważnienie pracownikowi firmy pogrzebowej, by dopełnił niezbędnych formalności. 

Pogrzeb tradycyjny lub kremacja

Następnie należy określić charakter pogrzebu – m.in. tradycyjny katolicki albo świecki. Kolejnym obowiązkiem jest zdecydowanie, czy ciało zostanie poddane kremacji czy pochowane w trumnie. Dodatkowo należy wybrać elementy oprawy – m.in. kwiaty czy muzykę, ew. wybrać restaurację na spotkanie z rodziną czy też fotografa albo kamerzystę, jeśli chcemy mieć pamiątkę z pożegnania. 

Zakład pogrzebowy – usługi podstawowe i dodatkowe

Zakres usług firmy pogrzebowej może być różny. Do czynności podstawowych należy między innymi odbiór zwłok oraz ich transport do chłodni, przygotowanie ciała (różne zabiegi kosmetyczne) do ceremonii, przechowywanie ciała w chłodni oraz organizacja ceremonii. Firma pogrzebowa może też zorganizować kwiaty, wybrać muzykę czy spełnić inne życzenia – gwarantując obsługę na najwyższym poziomie.

Na czym polega obsługa pogrzebu?

W większości zakładów pogrzebowych można całkowicie przekazać jego pracownikom zadania związane z pogrzebem, przekazać informacje, na czym szczególnie Ci zależy albo organizować krok po kroku całą uroczystość. Obsługa pogrzebu obejmuje różne usługi, na przykład:

 • dopełnienie kwestii formalnych (jak m.in. zasiłek pogrzebowy),
 • transport ciała zmarłego – z mieszkania, zakładu opiekuńczego, szpitala, prosektorium, z zagranicy,
 • przechowanie ciała w chłodni,
 • oferta trumien i urn,
 • zabiegi pielęgnacyjne, 
 • przewiezienie ciała do kościoła lub kaplicy karawanem pogrzebowym, 
 • wniesienie trumny na miejsce ceremonii oraz wywiezienie jej po mszy na miejsce pochówku – na przykład na cmentarz, 
 • wystawienie ciała w sali pożegnań, 
 • zaprojektowanie i wydrukowanie nekrologów – po konsultacji z rodziną zmarłego,
 • pomoc przy wyborze muzyki, kwiatów i wieńców oraz inne usługi dodatkowe – dbamy o każdy detal uroczystości,
 • wypisanie tablicy na trumnę lub urnę,
 • organizacja kremacji,
 • na życzenie zorganizowanie pomocy prawnej lub wsparcia profesjonalnego psychologa.

Kar, foto: ManfredKain / pixabay