wyjazd sluzbowy
01/12/2022 Autor admin Wyłączono

Wyższe kwoty za delegacje służbowe

Od 29 listopada 2022 roku wzrosła wysokość diet, które przysługują pracownikom w przypadku służbowych podróży za granicę. Nowy przepis wszedł już w życie – poniżej szczegóły.

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie należności dla pracowników zatrudnionych w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej zaczęły obowiązywać wyższe kwoty z tytułu podróży służbowej (DzU z 2022 r., poz. 2302).

Zmiany wprowadzono z dniem 29 listopada 2022 roku. Podwyższone zostały mianowicie wybrane kwoty diet oraz limity na nocleg w czasie podróży zagranicznej. Dodajmy także, że od 1 stycznia 2023 roku będzie też wyższa o 7 zł dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju. Wyniesie ona 45 zł.

A co z osobami zatrudnionymi w firmie prywatnej?

Dieta dla pracownika w delegacji jest przysługującym pracownikowi prawem, jeśli wykonuje on polecenie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba firmy lub poza stałym miejscem pracy. To jednak nie wszystko. Przepisy, o których mowa, obejmuję także zwrot należności za podróże służbowe funkcjonariuszy, żołnierzy i pracowników zatrudnionych u innych pracodawców.

Jest jednak pewna różnica w przypadku firm prywatnych. Otóż ich właściciele mogą ustalać warunki przelewów samodzielnie, określają też regulamin wynagradzania. Co jednak ważne, nie mogą one być niższe od tych określonych dla pracownika sfery budżetowej.

fot. katyveldhorst / Pixabay